ÇALIŞMA BAKANI BİLGİN VE TÜRK-İŞ HEYETİ ZONGULDAK’TA

9 Kasım 2021

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof.Dr. Vedat BİLGİN ile TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN’ın da aralarında bulunduğu TÜRK-İŞ Heyeti, 9 Kasım 2021 tarihinde Zonguldak’taydı.

Bakan BİLGİN ve TÜRK-İŞ Heyeti, Zonguldak’ta ilk olarak Konfederasyon bağlısı Genel Maden İşçileri Sendikasını ziyaret ettiler. Burada Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan YEŞİL, sendikanın ve üyelerinin çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı BİLGİN, Genel Maden İş Sendikasında yaptığı açıklamada maden işçiliğinin önemine dikkat çekerek, “Alın terini toprakla buluşturup onu cevher olarak insanlığın hizmetine, üretime, ekonomiye katmak fevkalade büyük bir değer. Bu bakımdan da hükümetimiz yer altında çalışan işçilerin özellikle asgari ücretlerini iki katına çıkartan bir düzenlemeyle tarihi bir adım atmıştır. Maden işçilerinin yüzünü güldüren, onların gözlerini ışıldatan bir uzlaşmayla, anlaşmayla sonuçlanmış olması gerçekten hem ekonomiye hem sosyal dayanışmamıza uygun bir netice olmuştur” dedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumuna işçi alımıyla ilgili gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Vedat BİLGİN, “TÜRK-İŞ Başkanımız Ergün beyin bu konuda sürekli olarak dile getirdiği talepler var. Onlar bu talepleri her zaman dile getiriyorlar. 2018 yılında da 1,500 den fazla işçiyi bu talepler neticesinde hükümetimiz işe almıştır. Ergün Bey sağ olsun yeni emekli olanlarla ilgili de bizim çalışma yapmamızı talep etti. Biz de bunu gerekli gördüğümüz için Enerji Bakanımıza ilettik. Bu konuda da tarih veremem ama Bakanla görüştüm gerekli düzenlemeleri yapacaklarını söylediler” diye ifade etti.

Bakan Vedat BİLGİN, şehit madenci yakınlarının işe alınmasıyla ilgili de “Bu sorunun farkındayız. Kısıtlamayı yani tarihi ortadan kaldırıp onu genelleştirmeyi düşünüyoruz. Meclisimize intikal ettireceğiz. Yasal bir düzenleme gerektiriyor. Vekillerimiz de buradalar. Biz gerekli öneriyi yapacağız. Mecliste yapılacak bir düzenlemeyle halledileceğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Bakan BİLGİN ve TÜRK-İŞ Heyeti daha sonra Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait Üzülmez Müessese Müdürlüğünde maden işçileriyle bir araya geldiler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN ve TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY burada maden işçilerine hitaben birer konuşma da yaptılar.