BÜYÜKADA DENİZDE

2 Ekim 2013
Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında İstanbul Tersane Komutanlığı tarafından üretimi yapılan TCG Büyükada (F-512) isimli korvet törenle denize indirildi.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Adnan Özbal, İstanbul Tersane Komutanı Tuğamiral Ahmet Çakır yanında Genel Başkanımız Bayram Bozal ve İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanımız Emin Gödek’in de aralarında bulunduğu çok sayıda katılımcıyla gerçekleşen tören, 27 Eylül 2013 tarihinde Pendik’teki İstanbul Tersane Komutanlığı’nda yapıldı.
Tamamın milli kaynaklarla yapımı gerçekleştirilen ve 2011 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen TCG Heybeliada Korvetinin (F-511) ardından TCG Büyükada Korveti (F-512), yapılan törende TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. TBMM Başkanı Çiçek ayrıca, MİLGEM projesinin üçüncü ayağı TCG Burgazada’nın (F-513) yapımı için de ilk kaynağı yaptı.
Törenin sonunda Meclis Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan, Orgeneral Özel ve bakanlar Büyükada isimli gemiyi gezerek askeri personelden bilgi aldı.
240 milyon dolarlık kar
Milli savunma hedefinin en önemli projelerinden yerli savaş gemi yapımının ikinci ayağı TGC Büyükada, 99.5 metre uzunluğunda, 14.4 metre genişliğinde. Saatte 29 deniz mili hıza ulaşabilen TGC Büyükada, satıhtan satıha güdümlü mermi atabilme özelliğine sahip. Nokta savunması yapabilen TGC Büyükada, 1×76 mm top ile 2×12.7 mm çapında makinalı tüfek taşıyor. Hayalet gemi olarak da adlandırılan TGC Büyükada düşman radarlarında görünmüyor. Tamamen İstanbul Tersane Komutanlığı çalışanlarının eseri olan bu geminin emsalleri maliyeti 500 milyon dolar olmasına rağmen TGC Büyükada 260 milyon dolara mal edilmiştir. Böylece Milli Savunma Bakanlığı çalışanlarının tecrübesi ve yerli imkanları kullanılarak yapılması ile milli bütçeye sadece TGC Büyükada’nın karı 240 milyon dolar oldu.

Savunma Sanayii İcra Komitesi, Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında  Heybeliada ve Büyükada’dan sonra Burgazada ve Kınalıada adlı iki geminin daha İstanbul Tersane Komutanlığı tarafından yapılmasını karara bağladı. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mensubu subay, astsubay ve Türk Harb-İş Sendikası üyesi mühendis ve işçiler, bu iki geminin yapımında da yerli savunma sanayine hizmet ile milli ekonomiye milyonlarca dolar katkı sağlamak için ter dökecek.