BOR ŞUBE EĞİTİM

20 Mayıs 2014
Bor Şubemize bağlı işyerlerinde çalışan üyelerimiz eğitimde buluştu.   18 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirilen eğitim programı, işyerlerinde hayatını kaybeden işçiler için saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın ardından Şube Başkanımız Ali İhsan Daş açılış konuşması ile başladı. Eğitim Programı, Genel Eğitim Sekreterimiz İbrahim Kılıç’ın üyelerimize hitaben yaptığı konuşma ile devam etti. Kılıç konuşmasına Aksaz Deniz Üssü’nde yaşanan gemi kazasında hayatını kaybeden üyemiz Sadettin Tuzcu ve Soma’da yaşanan faciada hayatını kaybeden 301 maden işçisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, her iki kazada yaralanan işçilere ise geçmiş olsun dilekleriyle başladı.
 
Yönetim Kurulu olarak üye eğitimlerine büyük önem verdiklerini anlatan Kılıç, “Soma’da yaşanan maden faciası iş sağlığı ve güvenliğini Türkiye’nin en önemli gündemi yaptı. Oysa iş sağlığı ve güvenliği son üç yıldır Sendikamızın gündeminden hiç düşmedi. İki yıl önce kanunlaşan İş Sağlığı Güvenliği Yasası taslak halindeyken düzenlediğimiz panel ile Sendikamızın taleplerini yasa koyuculara ulaştırdık. Sonrasında da web sitemiz, dergimiz ve eğitimlerimiz aracılığıyla iş sağlığı ve güvenliğini gündemimizde tuttuk. Son olarak Milli Savunma Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ortaklığında işyerlerinde iş sağlığı güvenliği eğitimleri için çalışma başlattık. İşyerlerimizin tamamına yakınında gerçekleştireceğimiz bu eğitimlerin ilkini 27 Mayıs 2014 tarihinde yapacağız” diye konuştu.
 
İbrahim Kılıç, sendikal tarihten, ulusal ve uluslararası mevzuata, sendikal iletişimden, toplu sözleşmeye kadar, birikimli bir üye kitlesi oluşturmak için eğitim programlarını aralıksız devam ettirdiklerini söyledi. Kılıç, “Görevde bulunduğumuz süre zarfında tüm üyelere ulaşacak bir eğitim programı uygulamayı hedefledik. Tabi ki önceliği, yeni üyelerimiz ve geçen dönemde eğitim almayan üyelerimize vermek kaydıyla” dedi. Genel Eğitim Sekreterimiz Kılıç’ın konuşmasının ardından Eğitim Müdürümüz Tarkan Zengin, “Sendikacılığın Güncel Sorunları ve Türkiye’de Sendikacılık” başlığıyla bir sunum yaptı. Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) Başkan Yardımcısı Dr. Ali İhsan Sulak, “İş Sağlığı ve Güvenliğinde Temel Yaklaşımlar” başlıklı bir sunum yaptı. Eğitim Programının sonunda sertifika töreni düzenlendi ve üyelerimiz ile toplu fotoğraf çektirildi.