BAŞKANLAR KURULUMUZ TOPLANDI

18 Eylül 2014
Başkanlar Kurulumuz, Sendikamızın ve çalışma hayatının gündemindeki konuları değerlendirmek için 17 Eylül 2014 tarihinde Genel Merkez’de toplandı.
Genel Başkanımız Bayram Bozal, toplantının açılışında yaptığı konuşmaya iş kazalarında hayatını kaybeden emekcilere rahmet   ailelerine başsağlığı dilekleriyle başladı. Cinayete dönüşen iş kazalarının önlenmesi için tüm kesimleri sorumlu davranmaya davet eden Bozal, “ 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nı çok önemsiyorum. Fakat yasayı uygulamada ciddi eksiklikler var. Yasaya uygun tedbirler alınsaydı ne Soma’daki facia yaşanır, ne İstanbul’daki elim asansör kazası yaşanırdı” dedi.
Konuşmasına Genel Kurullarını tamamlayan şubelerimizin yeni yönetimlerine “hayırlı olsun” dileklerinde bulunarak devam eden Genel Başkan Bozal, genel kurullarını yapacak şubelere de kolaylıklar diledi. Bozal, Genel Merkez Yönetimi olarak işyeri ziyaretlerine devam edeceklerini belirterek, “Yaz ayında işyerleri ziyaretlerini çok yapamadık. En son Milli Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ile İstanbul Kara Dikimevini ziyaret ettik. Orada bir ilklimlendirme sorunu var. Arkadaşlarımız aynı alanı paylaşarak, seri üretim yapıyorlar. Oradaki soğutmada sıkıntı olması nedeniyle, uzun yıllardır çözülemeyen sorunu Bakanımızın görmesini sağladık. Sayın Bakan sorunun çözüme kavuşturulması için talimat verdi” dedi.
Torba Yasayı da değerlendiren Bozal, yasanın kanunlaşma aşamasında asıl işlerin bölünerek alt işverene verilmesi ile ilgili düzenlemenin Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’in biraraya gelmesiyle engellendiğini belirterek, “Bu konuda Konfederasyonumuz Türk-İş’e teşekkür ediyorum. Bu konuyu çözmede ciddi gayret sarf ettiler. Emek bileşenleri bir araya geldiğinde, bir takım sorunlara çözüme kavuşturulduğunu bu örnekte gördük” diye konuştu.
Genel Başkan Bozal, konuşmasında Güvenlik Şubemizle ilgili de bilgi verdi. Güvenlikte örgütlenmenin zorluklarına değinen Bozal, “Türkiye’de inşaat sektöründen sonra köle gibi çalışan diğer sektör güvenlik. Ben gittiğim yerlerde arkadaşlarımıza anlatıyorum. ‘ Sizi üye kaydetmek derdim değil, sıkıntılarınızı çözmek benim derdim’ diyorum” şeklinde konuştu.
ABD TİS görüşmelerine de değinen Bozal, işverenin olumsuz tutumu nedeniyle TİS görüşmelerin Arabulucu ile devam ettiğini hatırlatarak, yasal süre içinde sözleşmenin çalışanlar için olumlu bir şekilde sonuçlanacağını umduğunu dile getirdi. Genel Başkan Bozal’ın konuşmasının ardından Başkanlar Kurulu gündemindeki konular değerlendirildi.