BAŞKANLAR KURULUMUZ TOPLANDI

21 Haziran 2016

Başkanlar Kurulumuz, 3-4 Ekim 2015 tarihinde yapılan 15 Olağan Genel Kurulu sonrası ikinci toplantısını 21 Eylül 2016 tarihinde Sendika Genel Merkezinde yaptı.

 

15 Temmuz Hain Darbe Girişimi ve sonrasında Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yeniden yapılanma, toplu iş sözleşmesi, eğitim faaliyetleri ile uyuşmazlıklar gündemiyle toplanan Başkanlar Kurulunun açılışında konuşan Genel Başkanımız Bayram BOZAL, sözlerine darbe girişimini lanetleyerek başladı.

 

“Ülkemiz 15 Temmuz’da yüreğimizi sızlatan, acısı hiç dinmeyecek olaylar yaşadı” diyen BOZAL, milli iradenin temsilcisi TBMM’nin dahi bombalandığı bir süreç yaşandığını hatırlattı. Yaşanan olaylar neticesinde 241 vatandaşımızın şehit ve 2 binin üzerinde vatandaşımızın da gazi olduğunu kaydeden BOZAL,  “Üyemiz Köksal KARMİL başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Mekânları cennet olsun. Demokrasi gazilerimize de acil şifalar diliyoruz” diye konuştu.

 

Genel Başkanımız BOZAL, Türk Harb-İş Sendikası’nın darbe girişiminin ortaya çıkmasının hemen akabinde bütün sivil toplum örgütlerinden ve bazı siyasi parti temsilcilerinden önce Web sitesi aracılıyla demokrasiye sahip çıkma çağrısı yaptığını belirti. Darbe girişimi sırasında ve sonrasında demokrasi nöbetleriyle Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkan şube yöneticileri ve üyelerimize teşekkür eden BOZAL, darbe girişiminin başarısız kılınmasını sağlayan tüm katmanlara da şükranlarını sundu. Darbe sonrası Milli Savunma Bakanlığı’nın süreci iyi götürdüğünün ve bir ay içinde ordunun savaşa hazır hale geldiğinin altını çizen BOZAL, “Bu konuda insan faktörü önemli ama makine gücüde önemli. İşte o makine gücünü biz yapıyoruz” diyerek milli savunma çalışanlarının önemine dikkat çekti.  

 

Başkanlar Kurulu toplantısından bir gün önce Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK’ın Sendika Genel Merkezimizi ziyaret ettiğini hatırlatan BOZAL, bu ziyarette darbe sonrası MSB ve TSK’da yeniden yapılanma sürecinde hiçbir işçinin işleriyle ilgili mağduriyet yaşamayacağı konusunda Bakan IŞIK’tan teminat aldıklarını da ifade etti. Genel Başkan BOZAL, konuşmasında MSB ve TSK’daki yeniden yapılanma sürecindeki sivilleşmeyi de olumlu bulduklarını kaydetti. BOZAL’ın konuşmasının ardından şube başkanları gündemdeki konularla ilgili görüşlerini dile getirdiler.