BAŞKANLAR KURULUMUZ TOPLANDI

4 Temmuz 2017

Başkanlar Kurulumuz,  2017 yılı ikinci toplantısını 4 Temmuz 2017 tarihinde Sendikamız Genel Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Toplantı öncesi Başkanlar Kurulu üyelerimiz, Türk-İş Genel Merkezi’ni ziyaret ederek Genel Başkan Ergün ATALAY ve Yönetim Kurulu’na 3 Temmuz 2017 tarihinde imzalan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü ile ilgili “Hayırlı olsun” dileklerinde bulundular.

Türk-İş ziyareti sonrası gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu ile Hükümet arasında imzalanan Çerçeve Anlaşma Protokolü değerlendirildi. Toplantıda ayrıca 5 Temmuz 2017 tarihinde ilk oturumu yapılacak Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Jandarma ve İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik 26. Dönem ile MSB Akaryakıt İkmal ve NATO POL Tesisleri İşletme Başkanlığı (ANT) 9. Dönem Toplu İş Sözleşmeleri görüşmelerinde izlenecek yol belirlendi. 

Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuşan Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü ile 2017-2018 yıllarını kapsayacak kamu çalışanı işçilere ücret artışının ilk yıl 1. 6 ay  % 7.5,  2. 6 ay % 5 +enflasyon farkı ile ikinci yıl ilk 6 ay % 3.5 +enflasyon farkı,  2. 6 ay ise % 3.5 +enflasyon farkı olarak belirlenmesinin emeğin tam karşılığı olmadığını belirtirken, hükümetin ülke şartlarını çalışanın önüne getirdiğine dikkat çekerek masada bitirilmesini olumlu gördüklerini ifade etti.

 

Ücret artışının Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü ile belirlenmesinin toplu iş sözleşmelerini nihayete erdirmediğini hatırlatan BOZAL, “Sendikamızın toplu iş sözleşme görüşmelerinde temsil ettiğimiz üyelerimizin gerek idari gerekse akçeli konularda beklentilerine cevap alacak mücadelemiz yasal süre çerçevesinde devam edecektir” diye konuştu.

 

Genel Başkanımız BOZAL, toplantıda 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi, Milli Savunma Bakanlığı’nda yeniden yapılanma, Kıdem Tazminatı Fonu Kurulması ile ilgili çalışmalar başta olmak üzere Sendikamız, çalışma hayatı ve ülke gündeminin önemli konuları ile ilgilide açıklamalarda bulundu.