BAŞKANLAR KURULUMUZ TANK PALET İÇİN ANKARA’DA TOPLANDI

8 Şubat 2019

Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün (Tank Palet Fabrikası), 20 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 481 sayılı kararname ile özelleştirme kapsamına alınması kararın düzeltilmesi talebiyle Sendikamızın yürüttüğü eylemlilik süreci ile ilgili Başkanlar Kurulumuz  Genel Merkez’de toplandı.

8 Şubat 2019 tarihinde yapılan toplantının açılışında konuşan Genel Başkanımız Bayram BOZAL, sözlerine İstanbul Kartal’da 6 Şubat 2019 tarihinde akşam saatlerinde bir apartmanın çökmesi sonucu göçük altında kalarak hayatını kaybeden 15 vatandaş için Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek başladı. Ardından Tank Palet Fabrikası özelleştirme kararı sonrasında Sendikamızın gerçekleştirdiği eylemlilik süreci ve gelinen nokta ile ilgili detaylı bilgilendirmede bulunan BOZAL, Başkanlar Kurulu üyelerinde bundan sonraki süreçte izlenecek yol haritası ile ilgili görüşlerini paylaşmalarını istedi.

Başkanlar Kurulu, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirme kararının düzeltilmesi ile ilgili kamuoyu oluşturulması yönünde Sendikamızın başarılı bir süreç geçirdiği noktasında birleşirken, bundan sonra da aynı kararlılıkla Türk-İş’in öncülüğünde Ankara’da gerçekleştirilecek büyük bir miting başta olmak üzere eylemliliğe devam ile ilgili görüşlerini dile getirdiler.

Türk-İş ile koordineli olarak 31 Mart 2019 yerel seçimler öncesi seçim yasakları başlamadan Ankara’da yapılması istenen büyük miting ile ilgili kararın iki hafta sonra toplanacak Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nda programlanması planlanan toplantıda, şubelerimizin bulunduğu illerde Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesinin doğuracağı olumsuzluklarla ilgili bilgilendirme ve kararın düzeltilmesi noktasında destek talebiyle Ak Parti ve MHP il başkanlıkları başta olmak üzere siyasi parti temsilciliklerine ve basın kuruluşlarına ziyaretler gerçekleştirilmesi karara bağlandı.

Toplantıda ayrıca, Tank Palet Fabrikası çalışanlarının, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde eşleriyle birlikte katılacağı programda özelleştirme kararıyla ilgili taleplerini bir kez daha seslendirmeleri kararlaştırıldı.

Sendikamız süreli yayının, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirmesi ile ilgili özel sayı çıkarılmasının da programlandığı Başkanlar Kurulunda, 1 Mart 2019-1 Mart 2021 tarihleri arasında geçerli olacak Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı işyerleri için yürütülecek 27. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmelerinin Genel Merkez taslağının Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nda son şeklini alması da karara bağlandı.