BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI YAPILDI

15 Ocak 2014

Sendikamız Başkanlar Kurulu, 2013 yılını değerlendirmek ve 2014 yılında yapılacak çalışmaları programlandırmak için 14 Ocak 2014 tarihinde Genel Merkez’de toplandı.

Genel Başkanımız Bayram Bozal, toplantının açılışındaki konuşmasına, 23 Aralık 2013 tarihinde İzmir Tersane Komutanlığı’nda yaşanan kazada iki üyemizin de aralarında bulunduğu 10 şehit ve Kırıkkale MAAT’da yaşanan kazada şehit olan 4 üyemiz başta olmak üzere tüm kayıplarımız için rahmet dilekleriyle başladı.

Türk Harb-İş Sendikası için 2013 yılının önemli bir yıl olduğunu anlatan Bozal, “Geçtiğimiz yılı yoğun bir toplu iş sözleşme süreci ile geçirdik.  3 Dönem aynen üç dönemde Yüksek Hakem Kurulu’nda bağıtlanan toplu iş sözleşmesinden sonra 31 Ekim 2013 tarihinde Milli Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’ın katıldığı törenle imzaladığımız 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, üyelerimize ciddi kazanımlar sağlamıştır” dedi.

  1. Dönem ANT Toplu İş Sözleşmesini de üyeleri memnun edecek şekilde sonuçlandırmak için ciddi gayret göstermelerine rağmen bunun gerçekleşmediğini anlatan Genel Başkan Bozal, temsilcilerin isteğiyle Yüksek Hakem Kurulu’nda bağıtlanan ANT Sözleşmesi ile ilgili olumsuzlukları protokollerle çözüme kavuşturmak için çalışma başlattıklarını bildirdi.

Bayram Bozal, Türk Harb-İş Sendikası’nın 2013 yılında Dünyada ve Türkiye’de Savunma Sektörünün Durumu adlı panel ile gündem oluşturduğunu söyledi. Söz konusu paneli, şubelerin talepleri doğrultusunda Sendikanın örgütlü olduğu tüm illere taşıyacaklarını belirten Bozal, böylece savunma sektörü önemi ve milli savunma sanayi çalışanlarının üretime katkılarını geniş kitlelerle anlatmış olacaklarını ifade etti.

Genel Başkan Bozal’ın konuşmasının ardından şube başkanları tek tek söz alarak imzalanan toplu iş sözleşmeleri ile ilgili görüşlerini dile getirdiler. Toplantı ayrıca 2014 yılında yapılacak sendikal faaliyetler de değerlendirildi.