Az Kazanandan Az, Çok Kazanandan Çok Vergi

9 Ekim 2012

 

Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, ‘Adil vergi dağılımı’ taleplerine destek için Büyük Birlik Partisi’ni (BBP) ziyaret etti. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile görüşen Yöneticilerimiz, burada da vergi adaleti için tüm kurum ve kuruluşların ortak tavır geliştirmesinin gereğine işaret ettiler.
Ziyarette konuşan Genel Başkan Bayram Bozal, ‘Çadırda yanan biziz. Maden ocağında kalan biziz. Elektriğe kapılan biz işçiler. Bu kadar riskli ve ağır şartlarda çalışan bizlere verilen iş elbisesi, havlu dahi gelir vergisinden mahsup ediliyor. Biz vergi ödemeyelim demiyoruz. Bu kadar yüksek vergi ödemeyelim istiyoruz” dedi.  Bozal, hükümetin zenginden daha fazla vergi alınması ile ilgili yürüttüğü çalışmaların da takipçisi olacaklarını söyledi.
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise konuşmasında işçilerin vergi oranlarının düşürülme taleplerini haklı bir talep olarak gördüklerini belirterek, “Bu haklı talebinizi her zaman ve her platformda destekliyoruz” dedi. Bütçe gelirlerinin yüzde 80’ini vergilerin oluşturduğunu belirten Destici, vergilerin büyük oranının da zenginden değil ücretliden tahsil edildiğini söyledi. BBP Genel Başkanı Destici, “Vergi oranları mutlaka aşağı çekilmeli. Az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınmalı. Vergi oranları düşürülerek ücretli rahatlatılmalı. Ayrıca asgari ücretten vergi alınması uygulamasına da biran önce son verilmeli” diye konuştu.

Listesine Dön