AYDINLIK YARINLAR İÇİN KADINLAR TOPLUMDA HAK ETTİĞİ DEĞERE KAVUŞMALIDIR

7 Mart 2021

ABD’nin New York kentinde tekstil işçilerinin ağır çalışma koşullarına karşı başlattığı direniş esnasında fabrikada çıkan yangında 129 kadın işçinin hayatını kaybettiği 1857 yılının 8 Mart Günü, Birleşmiş Milletler tarafından 16 Aralık 1977 tarihinde Dünya Kadınlar Günü ilan edilmiştir.

İnsan onuruna yaraşır çalışma ortamı talebinin yaşamla ödendiği büyük bir acının sonrasında kadınlara armağan edilen bu günün amacı, kadının toplumda hak ettiği değere kavuşmasına vesile olması içindi.

Fakat ne yazık ki iki asra varan hak mücadelesine rağmen kadınlar, dünyada da ülkemizde de, ezilmekten ve hor görülmekten tamamen kurtulamamıştır. Hala milyarlarca kadın; evde, işte ve sosyal hayatta mağdur edilmekte, horlanmakta ve şiddete uğramaktadır.

Yasal düzenlemelerde yer alan kadın-erkek eşitliğine karşın kadınlar, çalışma hayatı başta olmak üzere sosyal yaşamda da cinsiyet ayrımcılığının mağduru olmaya devam etmektedirler.

Oysa kadınlara hak ettiği değeri veren ülkeler, sosyal, ekonomik ve kültürel olarak daha hızlı gelişmekte ve ilerlemektedir. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk bu gerçeğe, “Kadınlarını geri bırakan toplumlar geri kalmaya mahkûmdur” sözleriyle işaret etmiştir.

Ülke olarak modern ve çağdaş dünyada güçlü bir şekilde yerimizi almak için toplumumuzun temeli, geleceğimizin mimarı kadınlarımızı değersizleştiren sorunlarla, kararlı bir şekilde mücadele etmeli, onları ailede ve sosyal hayatta etkin kılan, saygınlığının korunduğu politikaları hayata geçirmeliyiz.

Toplumun mihenk taşı kadınlarımızın iyi bir yaşama kavuşması için; karar alma mekanizmalarında daha fazla kadının yer aldığı, ailede ve sosyal yaşamda cinsiyet ayrımcılığı ve şiddetin olmadığı, çalışma hayatında ise güvencesiz çalıştırma, düşük ücret ve mobbing uygulamalarına son veren düzenlemelerin yapılarak hayata geçirilmesinin gerektiğini bu önemli gün vesilesiyle bir kez daha dile getirirken, başta üyelerimiz olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.

           Türk Harb-İş Sendikası                 

      Genel Merkez Yönetim Kurulu