ATALAY, KAMU KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

2 Şubat 2023

Kamu Koordinasyon Kurulu, 02 Şubat 2023 tarihinde TÜRK-İŞ Genel Merkezi’nde toplandı. 

Toplantıya, Kurul başkanlığını yürüten TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR ile Genel Başkanımız Alaattin SOYDAN’ın da aralarında bulunduğu üye sendikaların yöneticileri katıldı.

TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY da toplantıya katılarak basına açıklamalarda bulundu. Gündemlerinde kamu toplu iş sözleşmeleri ile taşeron ve geçici işçilik konularının olduğunu ifade eden ATALAY, kamuda çalışan 700 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesine ilişkin çalışmanın bitmek üzere olduğunu belirterek, “Aşağı yukarı 18’e yakın madde var. Arkadaşlar son şeklini bugün verecekler. Hafta başında da arkadaşlarımız yaptığı görüşmelerin sonuçlarını bakanlığa teslim edecekler” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkan ATALAY, kamu toplu iş sözleşmeleri ile ilgili HAK-İŞ Konfederasyonu ile de görüşme yaptıklarını belirterek, “Şu anda 700 bine yakın kamu sözleşmesinin bir an evvel bitmesiyle ilgili arkadaşlarımız çalışma yapıyor. İşçinin de talebi bizim de talebimiz, seçim sathına girmeden kamu sözleşmelerini bitirmek. Kamu sözleşmelerinde gündemde taban ücretleriyle ilgili iyileştirme var, refah payı var, ilk 6 ayla ilgili talep edilecek zam var, sosyal yardımlar var, fazla çalışma ücretleri var, hizmet zammı var” diye konuştu.

Taşeron ve geçici işçi konularına da değinen ATALAY, “Şu an önümüzde geçici işçi sorunu var. Sayın bakanımız bununla ilgili açıklama yapıyor, diyor ki ‘Bunu halledeceğim’. Ben TÜRK-İŞ başkanı olarak bu işi hallolmuş, bitmiş olarak görüyorum çünkü devletin bakanı açıklıyor, ‘Bu mesele hallolacak’ diye. Bir an evvel geçici işçi ile ilgili bu mesele ülke gündemine getirilip gündemden düşürülsün. Onun dışında taşeron işçilerimiz var. ‘Taşeron’ iyi bir laf değildir. ‘Taşeron’ lafından ne ben hoşlanıyorum ne de taşeronlar hoşlanıyor. Bu konu ülke gündeminden çıksın, Kitlerin tamamını, taşeron işçilerin tamamını hiç kimse kalmadan, bu meselenin ülke gündeminden kalkmasını talep ediyoruz. Biz bu sözleşme kadar, taşeron işçileri de önemsediğimiz için bu konuyu gündeme getiriyoruz. Taşeronların tamamını üyem olarak görüyorum, onların meselesini gündeme getirmeye gayret sarf ediyorum. Bu mesele ülke gündeminden çıksın hallolsun” değerlendirmesinde bulundu.  

İktidar ve muhalefetin sermaye karşısında emeği korumak zorunda olduğunu ifade eden TÜRK-İŞ Genel Başkanı ATALAY, “Bu ülkede 17 milyon işçiyiz. Örgütlü işçi yüzde 14’tür. Yani her 100 kişiden 86’sı örgütsüz. Bu, kabul edilebilir bir tablo değil” ifadelerini kullandı.

Kıdem tazminatının “sendikaların kırmızı çizgisi” olduğunun altını çizen ATALAY, işverenler dışında herkesin kıdem tazminatı ve örgütlenmeye ihtiyacı olduğunu belirtti.