Askeri işyerleri asla kapanmayacak

10 Ocak 2012

Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, bazı basın-yayın organlarında askeri işyerlerinin zaman içinde kapatılması yönünde çalışma yürütüldüğüne ilişkin gerçek dışı haberlerle ilgili açıklamada bulundu. Açıklama şöyle:

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Milli Savunma Bakanlığı’nın gözbebeği kurumlar olan askeri işyerlerini, savunma sanayinin millileştirilmesi vizyonunun dışında tutmaya çalışan sermaye güdümlü yayınlar, asgari işyerlerinin kapatılacağı iddialarını geçmiş dönemlerde olduğu gibi günümüzde de belirli aralıklarla kamuoyuna pompalanmaya devam etmektedir.
Son günlerde “Ordu Ticaretten Çekiliyor” başlığıyla basına yansıyan haberler de tamamen kendilerine rant alanı açma hedefi güden kesimlerin kurgusundan ibaret olup, gerçekleri yansıtmamaktadır.
Askeri işyerlerini ticari kuruluşlar gibi yansıtmaya çalışmak, onlarca yıl ülke savunmasına hizmet etmiş bu kurumlara ve Türkiye’de başka hiçbir kurumda bulunmayan iş gücü tecrübesine en büyük saygısızlıktır.
Milli Savunma işçilerinin, milli gemi, tank ve uçak projelerinin hepsinde sorumluluk alma iddiası vardır. Her yıl ülke ekonomisine sağladıkları katkılarla yılın işçilerinin seçildiği bu güzide kurumları, yetersiz göstermeye çalışmak, kimsenin hakkı ve haddi değildir.
Kamuoyuna bilinçli şekilde pompalanan iddialarla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’nın hiçbir şekilde çalışması bulunmamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri hiçbir şekilde tüccar olmadığı gibi, askeri işyerleri de ticarethane değildir. Milletinin ve devletinin güvenliğine kendisini adamış kurumlardır.

Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak, bu ve benzeri açıklamalarla askeri işyerlerini yıpratmaya çalışan çevrelere karşı kararlılıkla mücadele edilecektir.
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu