ASGARİ ÜCRETLİ, AÇLIĞA MAHKUM EDİLEMEZ

28 Aralık 2012
Türk Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal, 2013 yılı için belirlenen 774 liralık asgari ücretle insan onuruna yaraşır bir yaşam sürülemeyeceğini söyledi. Bozal, Genel Merkez Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada şu görüşlere yerverdi:
Milyonlarca çalışanı ve ailesini ilgilendiren asgari ücret, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda çalışanın beklentilerine cevap vermeyecek şekilde belirlendi. 2013 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olacak 774 liralık asgari ücret, Türk-İş Konfederasyonumuzun açıkladığı Aralık 2012 tarihli açlık sınırı olan 985 liranın da altında kaldı.
 
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimini temsil eden Türk-İş’in muhalefet şerhine rağmen, hükümetin ve işverenin ortak kararı ile belirlenen asgari ücretin, açlık sınırın altında kalması Anayasa’ya aykırı bir karardır. Oysa Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda yer alan “geçim şartları” yaklaşımı dikkate alınarak işçinin ailesiyle birlikte gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılayacak şekilde bir asgari ücret belirlenmeliydi.
Türk Harb-İş Sendikası olarak, siyasi iktidarın ve işverenin, asgari ücretliyi açlığa mahkum edecek bir ücret dayatmasını asla kabul etmiyor, “İnsanca yaşama imkanı vermeyen asgari ücrete ‘Hayır’” diyen Türk-İş Konfederasyonumuzun bu kararını destekliyoruz.