Adil Vergi talebimiz TBMM’de

20 Aralık 2011

Türk Harb-İş Sendikası’nın  ‘Gelir ve Vergi Dağılımında Adalet İstiyoruz” adıyla başlattığı imza kampanyası sonucu toplanan imzalar Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından TBMM’de Ak Parti, CHP ve MHP grup başkanlıklarına sunuldu. İmza kampanyamız, TBMM Genel Kurulunda bütçe görüşmelerine taşındı.

 

Türk Harb-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu işyerleri ve Türk-İş 21. Olağan Genel Kurulunda ‘adil vergi dağlımı’ için toplanan imzalar, Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından TBMM siyasi parti gruplarına dosya şeklinde sunuldu. Türk Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal, Genel Başkan Yardımcısı İdris Keşan, Genel Sekreter Haldun Kurubacak ve Genel Mali Sekreter Yavuz Koçak’tan oluşan Harb-İş yönetimi toplanan imzalarla ilgili ilk dosyayı TBMM CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’ye sundu. CHP Kocaeli Milletvekili ve Harb-İş eski Başkanı İzzet Çetin’inde hazır bulunduğu görüşmede Hamzaçebi, “İşçiden gelen vergi adaleti taleplerini parti olarak destekliyoruz” dedi.

Türk Harb-İş Yönetimi, vergi adaleti talebiyle toplanan imza dosyasını CHP’den sonra MHP Grubuna götürdü. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Harb-İş’in adil vergi talebini 2012 bütçe görüşmelerinin sürdüğü Meclis Genel Kuruluna taşıdı. Vural, genel kurulda söz alarak, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e Harb-İş Sendikası üyelerinin vergi indirimi talebini içeren imzaları size sunuyorum” dedi. Vural, “Asgari ücretin vergi kapsamı dışında bırakılmasını ve çalışanın gelir vergisi oranlarının yüzde 10’a indirilmesini istiyoruz ‘ diye konuştu.

Son olarak Ak Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ile görüşen Türk Harb-İş yönetimi, burada da vergi adaleti taleplerini yineledi. Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal, vergi oranlarının yüksekliğine dikkat çekerken, fazla veren bütçenin çalışanların cebini de rahatlatmasını istedi. Ak Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise parti olarak sivil toplum örgütlerine büyük önem verdiklerini belirterek, “Harb-İş’in vergi adaleti talebini hükümete ileteceğim’ dedi. Aydın, ayrıca hükümet olarak yeni anayasa çalışmaların sırasında da başta sendikalar olmak üzere sivil toplum örgütlerinin görüşlerini önemsediklerini vurguladı.

 

TRT3 HABER YAYINI