ADANA’DAKİ İŞÇİ KIYIMINA KARŞI EYLEMLERİMİZE DEVAM…

24 Ocak 2020

 

Sendikamızın örgütlü olduğu Adana/İncirlik, Ankara ve İzmir’de ABD Merkezli Vectrus Şirketinde çalışan 890 üyemizin 439’unun iş akdi feshi karanının iptal edilmesi için başlatılan eylemler 23 Ocak 2020 akşam saatlerinde de devam edildi.  

İncirlik’te çalışan üyelerimiz mesai bitiminde bir araya gelerek ABD Merkezli Vectrus Şirketi’nin işçi kıyımını bir kez daha protesto ettiler. Yaşanan gelişmeler nedeniyle 3 gündür Adana’da bulunan Genel Başkan Yardımcımız Hasan KARACA ve Genel Sekreterimiz Yaşar YAVUZ’un da katılımıyla gerçekleşen “İşçi Kıyımına Hayır” eylemi için toplanan üyelerimize hitaben Adana Şube Başkanımız Erdal AKALIN bir konuşma yaptı.

“Biz dik duracağız. O masadan tek bir kişinin burnu kanamaması için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” diye üyelerimize seslenen AKALIN’ın sözleri “Direne direne kazanacağız” şeklinde sloganlarla bölündü.  AKALIN, konuşmasında ”Biz Türk Harb-İş Sendikasıyız. Mücadele edilmeden hak alınamayacağını bilen bir teşkilatız bu kararlılığımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi. 

İşverenle yapılan görüşmelerde fesihlerin haksız olduğunu dillerinin döndüğü kadar anlattıklarını ifade eden AKALIN, “Her mercide anlatmaya devam edeceğiz. Taha ki sonuç alana kadar.  Bizim yaptığımız basın açıklamalarından çok rahatsız olmuş olacaklar ki daha önce bildirdikleri rakamları revize edilerek en geç Çarşamba veya Perşembeye kadar yeni donelerle geleceklerini söylediler. Tabii ki bu doneler ne olur ise olsun her gün farklı bir eylem ve söylemle sonuç alana kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Üyelerimizin, “İşçiyiz güçlüyüz kazanacağız, Ekmeğe uzanan eller kırılsın” sloganları arasında konuşmasına devam eden AKALIN, şunları söyledi:

“Biz sizden aldığımız güçle mücadele veriyoruz, İşverene işten çıkarmaları nasıl yapacak anlamak mümkün değil. Yemekhanelerden toplamda 194, 181 kişinin iş adi feshinin yapılacağını söylüyorlar. 4 yemekhane var, ikisini kapatacaklarmış. 2 yemekhaneyi 13-14 kişi ile nasıl idare edeceksiniz dediğimizde ses yok.”

Diğer birimlerde aynı şekilde yol izlendiğini dile getiren AKALIN, birimlerde ne iş yapıldığını nasıl çalışıldığını her platformda anlattıklarını, anlatmaya devam edeceklerini kaydetti.  Erdal AKALIN, sözlerini şöyle tamamladı:

 “ Kararlı duruşumuz işverenin Çarşamba günü yeni teklifle gelmesine neden oldu. Dik durarak inşallah o masadan zaferle çıkacağız. Biz Türk Harb-İş Sendikası mücadelenin ne olduğunu bilen sendikayız masayı da sahayı da boş bırakmayacağız. Yarın Üs içine toplu giriş ile, alkış ve düdüklerle protestoya devam edeceğiz.  Daha farklı eylemlerle mücadelemizi sürdüreceğiz. 30 Ocak Perşembe Genel Merkez ve Şube Başkanlarının katılımıyla toplu basın açıklaması yapılacak.  Her iki kişiden birinin canı yanacak. Bunun önüne geçebilmek için birbirimizin işine sahip çıkalım. Ekmeğe uzanan ele nasıl müdahale ettiğimizi gösterelim.”