ABD İŞYERLERİ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

18 Nisan 2012
ABD İşyerleri (39uncu Hava Üs Kanat Komutanlığı, Vinnell Brown and Root ve AAFES-EUR Türkiye Satış Bölgesi Genel Müdürlüğü) ile Sendikamız arasında gerçekleştirilecek olan 23. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 16 Nisan 2012 tarihinde başladı.
 
Toplu sözleşme görüşmeleri açılışında konuşan Türk Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal, ABD işyerlerinde dönem dönem yapılan işten çıkarmaların toplumsal bir yara oluşturduğuna işaret etti. Geçtiğimiz yıl Adana Şube Başkanı Hüseyin Ulukan’ın iş akdi fes edilen bir işçinin kurşunuyla hayatını kaybettiğini hatırlatan Bozal, bu tür bunalımların yaşanmaması için işten çıkarmaların olmaması gerektiğine vurgu yaptı.
 
Bozal, Toplu sözleşme görüşmelerin kısa sürede sonuçlanması gerektiğini belirterek” Arzumuz iş yerlerinde iş barışı bozulmadan toplu sözleşmenin bağıtlanması “ dedi.
  
39 ncu Hava Üs Kanat (39 ABW) Komutanlığı; AAFES-EUR-Türkiye Satış Bölgesi Genel Müdürlüğü; Vinnell, Brown and Root (VBR) adına müzakere eden İdare Ortak Görüşme Heyet Başkanı Albay Mario J. Troncoso ise yaptığı konuşmada sözleşmeyi yasal zeminde ve yasal çerçeveye bağlı olarak bağıtlamak istediklerini belirterek, “Tüm tarafların memnun kalacağı bir sözleşme olmasını diliyoruz” dedi.
 
Yapılan ilk toplantıda toplu sözleşme görüşmelerinde izlenecek usullerin yer aldığı Usul Prokolü imzalandı. Daha sonra toplu sözleşme görüşmelerine geçilerek “İlan Tahtaları” başlıklı 10. Maddenin 22. Dönem Toplu İş sözleşmesindeki haliyle kabul edilmesi kararlaştırıldı.