8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

7 Mart 2014
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, kadınlara yönelik yasal düzenlemelerin, kadını daha fazla çalışma hayatının içine çekme ve çalışma koşullarını iyileştirme  şeklinde yapması gerektiği belirtildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi :
Toplumun yarısını oluşturan kadınlar sosyal, ekonomik ve siyasal hayatta erkeklerle eşit ve birlikte yürüdükleri bir toplum ancak gelişebilir. Oysa ülkemizde aile içinde çocuk, yaşlı, engelli bakımı ve ev işleri gibi sorumlulukları bulunan kadınlarımız çalışma hayatına katılmada ciddi zorluklar yaşıyor. Erkek nüfusunun iş gücüne katılımı yüzde 69.2 iken bu oran kadınlarda yüzde 25.9. Çalışma hayatı içine giren kadınlarımız ise çoğunlukla ucuz emek olarak görülüyor. Esnek çalışma ve kayıt dışı istihdam keyfi ve kuralsız uygulamalara maruz kalan kadınlarımız için mobbing en fazla karşılaşılan problem olarak öne çıkıyor.
Kadınlarımız, çalışma hayatında yaşadıkları olumsuzluklar yanında aile içinde ve sosyal hayatta da çoğu zaman şiddete maruz kalıyor. Kadına yönelik şiddeti önlemek için yasal düzenleme yapılmasına rağmen bugün hala ülkemizde şiddet gören yüz binlerce kadın var.
Kadına yönelik şiddet ve kadın emeğinin sömürüsü sadece yasalarla ortadan kalkacak sorunlar değil. Bu sorunlar yasal düzenlemeler yanında toplumsal bilinçlenmeyle ortadan kalkabilir. Hükümet, kadınların evde işte ve sosyal hayatta karşılaştığı olumsuzlukları ortadan kaldırmak için yasal düzenlemeler yanında toplumu bilinçlendirme programlarını da devreye sokmak zorundadır.
Türk Harb-İş Sendikası olarak, kadınlarımızın, çalışma hayatına daha fazla katılması, daha iyi çalışma koşullarına kavuşturulması, aile içinde ve sosyal hayatta hak ettiği saygıyı kazanması adına atılacak tüm adımları destekliyoruz. Hayatın ağır şartları altında, anne, eş ve iş kadını sorumluluklarının tümünü üzerinde taşıyan kadınlar en iyi yaşam koşullarını hak etmektedir. Hak ettiği yaşam koşullarına sahip olması dileğiyle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.