8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

8 Mart 2013
Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, siyasi iradenin kadınlara yönelik bir takım yasal düzenleme hazırlıkları içinde olduğuna dikkat çekilerek, bu düzenlemelerin kadını daha fazla çalışma hayatının içine çekme ve çalışma koşullarını iyileştirme şeklinde olması gerektiğini bildirdi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi :
Toplumun yarısını oluşturan kadınlar sosyal, ekonomik ve siyasal hayatta erkeklerle eşit ve birlikte yürüdükleri bir toplum ancak gelişebilir. Oysa ülkemizde aile içinde çocuk, yaşlı, engelli bakımı ve ev işleri gibi sorumlulukları bulunan kadınlarımız çalışma hayatına katılmada ciddi zorluklar yaşıyor. Erkek nüfusunun iş gücüne katılımı yüzde 70’in üzerinde iken bu oran kadınlarda yüzde 30’u ancak buluyor. Çalışma hayatı içine giren kadınlarımız ise çoğunlukla ucuz emek olarak görülüyor. Esnek çalışma ve kayıt dışı istihdam keyfi ve kuralsız uygulamalara maruz kalan kadınlarımız için mobbing en yoğun maruz kalınan problem olarak öne çıkıyor.
Kadınlarımız, çalışma hayatında yaşadıkları olumsuzluklar yanında aile içinde ve sosyal hayatta da çoğu zaman şiddete maruz kalıyor. Kadına yönelik şiddeti önlemek için bir yıl önce yasal düzenleme yapıldı. Ancak bugün hala ülkemizde şiddet gören yüz binlerce kadın var.
Öte yandan 25 Mayıs 2010 tarihinde yürürlüğe giren Kadın İstihdamının Arttırılması ve Fırsat Eşitliği Genelgesi’ne rağmen kadınlarımız işe alımlarda hala ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmeye devam ediyor.
Kadına yönelik şiddet ve kadın emeğinin sömürüsü sadece yasalarla ortadan kalkacak sorunlar değil. Bu sorunlar yasal düzenlemeler yanında toplumsal bilinçlenmeyle ortadan kalkabilir. Hükümet, kadınların evde işte ve sosyal hayatta karşılaştığı olumsuzlukları ortadan kaldırmak için yasal düzenlemeler yanında toplumu bilinçlendirme programlarını da devreye sokmak zorundadır.
Türk Harb-İş Sendikası olarak, kadınlarımızın, çalışma hayatına daha fazla katılması, daha iyi çalışma koşullarına kavuşturulması, aile içinde ve sosyal hayatta hak ettiği saygıyı kazanması adına atılacak tüm adımları destekliyoruz. Hayatın ağır şartları altında, anne, eş ve iş kadını sorumluluklarının tümünü üzerinde taşıyan kadınlar en iyi yaşam koşullarını hak etmektedir. Hak ettiği yaşam koşullarına sahip olması dileğiyle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.