3 Aralık Dünya Engelliler Günü

2 Aralık 2013
3 Aralık Engelliler Günü, tüm dünyada engelli sorunlarına vurgu yapılan bir gün olarak kutlanmaktadır. Şüphesiz ki, Dünya Engelliler Gününü anlamlı kılacak şey, bugün söylenecek sözlerden çok engellilerin mutlu, üretken ve aktif bireyler olarak toplumda yer edinmesini sağlamaktır.
 
Son yıllarda ülkemizde engelli hakları konusunda ciddi adımlar atıldığı söylenebilir. Fakat bu yeterli değildir. Engellilerimizin sosyal hayatın bir parçası olabilmesi, insan olarak ve vatandaş olarak sahip olduğu hakları tam anlamıyla kullanabilmesi için, başta siyasi irade olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar daha fazla gayret göstermelidir.
 
Engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç ve taleplerini karşılamak, yaşamlarını kolaylaştırmak, kimseye muhtaç olmadan hayatını idame ettirebilmelerini sağlamak için bu güne kadar yapılanların yeterli olmadığı gerçeğinden hareketle toplumun tüm kesimleri bu konuda daha fazla sorumluluk almalıdır.
 
Engeli olmanın üretime engel olmadığı bilinmeli, engellilerimiz eğitimsiz, işsiz ve güçsüz bırakmamalıdır. Bu vatandaşlarımızın iyi bir eğitim almaları sonrasında da beceri ve yetenekleri doğrultusunda iş imkanı verilerek üretime katılması sağlanmalıdır.  
 
Engellilerimizin sosyal hayata dahil olmalarında, eğitim ve iş imkanı kadar yaşam alanlarının ulaşılabilirlik ve erişilebilirlik noktasında dizayn edilmesi de önemlidir. Kaldırımlarda, okullarda, hastanede, tezgah başında engellerin kalmadığı bir ülke ancak engellilerimiz için yaşanabilir bir ülke olabilir.
 

Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak, çağdaş ve demokratik bir Türkiye hedefinin engelli sorunlarının çözümüyle mümkün olacağını belirtiyor, üyelerimizle birlikte tüm engellilerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutluyoruz.