27. DÖNEM TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

4 Nisan 2019

Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ve bağlı işyerlerinde 27. Dönem Toplu İş Sözleşmeleri görüşmelerine Sendikamız Genel Merkezi’nde 4 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilen toplantıyla başlandı.

Türkiye Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) Genel Sekreteri Adnan ÇİÇEK başkanlığındaki TÜHİS yetkilileri ve Milli Savunma Bakanlığı İş ve İşçi Münasebetleri Şube Müdürü Binbaşı Mustafa KARAKUZU başkanlığındaki işveren yetkileri ile Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Genel Başkan Yardımcımız Yüksel İLBEYLİ, Genel Sekreterimiz Yavuz KOÇAK, Şube Başkanlarımız, Bölge ve İl Temsilcilerimiz ve uzman kadronun katılımıyla gerçekleşen ilk toplantıda, toplu sözleşmelerinin geneli üzerinde değerlendirmede bulunuldu.

Toplantının açılışında konuşan TÜHİS Genel Sekreteri Adnan ÇİÇEK, toplu iş sözleşme görüşmelerinde ortak aklı devreye sokarak her iki taraf için olumlu bir sözleşmeye imza atmaya amaçladıklarını söyledi. “Aynı gemideyiz, hedefimiz aynı, üretim yapmak, üretmek, çalışmak, verilen görevi yerine getirmek, bunun karşılığında da emeğimizin karşılığını anlımızın teri kurumadan alabilmek” diyen ÇİCEK, görüşmelerine başlanan yeni dönem toplu iş sözleşmesinin ülkemiz, milletimiz, kuruluşlar, sendikalar ve işçiler için hayırlı olması dileğinde bulundu.

Genel Başkanımız Bayram BOZAL ise konuşmasında 1 Mart 2019 ve1 Mart 2021 tarihleri arasında geçerli olacak 16 bin 188 üye adına yürütülen toplu iş sözleşme görüşmelerinin masada bitirilmesini diledi. BOZAL, 2011 yılında göreve geldiklerinden bu güne kadar yaklaşık 11 bin üyemizin emekli olduğunu belirtirken, milli savunma işyerlerine yeni işçi alımının önemine değindi.

MSB İş ve İşçi Münasebetleri Şube Müdürü Binbaşı Mustafa KARAKUZU da yaptığı konuşmada, milli savunma işyerlerine yeni işçi alımı konusuna değinerek, savunma sanayinin millileşme sürecinde askeri fabrikaların ve tersanelerin olmazsa olmazının işçiler olduğunu kaydetti. Binbaşı KARAKUZU, milli savunma işyerleri için 5000 yeni işçi alımı talebinde bulunduklarını da bildirdi.

Toplantıda, 27. Dönem Toplu İş Sözleşme görüşmeleri ikinci oturumunun 18 Nisan 2019 tarihinde Sendikamız Genel Merkezi’nde yapılması karara bağlandı.