26. DÖNEM ve 9. DÖNEM TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

5 Temmuz 2017

Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ve bağlı işyerlerinde 26. Dönem ile MSB Akaryakıt İkmal ve NATO POL Tesisleri İşletme Başkanlığı (ANT) 9. Dönem Toplu İş Sözleşmeleri görüşmelerine Sendikamız Genel Merkezi’nde 5 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilen toplantıyla başlandı.

Türkiye Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) Genel Sekreteri Adnan ÇİÇEK, Milli Savunma Bakanlığı İşçi Memur Daire Başkanı Emine Eylem YILMAZ, MSB Akaryakıt İkmal ve NATO POL Tesisleri İşletme Başkanlığı (ANT) İnsan Kaynakları Daire Başkanı İsmail KOÇ’un da aralarında bulunduğu TÜHİS ve işveren yetkilileri ile Genel Başkanımız Bayram BOZAL, Genel Başkan Yardımcımız Yüksel İLBEYLİ, Genel Sekreterimiz Yavuz KOÇAK, Genel Mali Sekreterimiz Haldun KURUBACAK, Şube Başkanlarımız ve uzman kadronun katılımıyla gerçekleşen ilk toplantıda, toplu sözleşmelerinin geneli üzerinde değerlendirmede bulunuldu.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan TÜHİS Genel Sekreteri Adnan ÇİÇEK, Türk Harb-İş Sendikası ile TÜHİS’in 50 yılı aşkın bir süredir yürüttüğü toplu iş sözleşmeleri, işyerleri ve bu işyerlerinde çalışan işçilerin önemine dikkat çekti.

Türk-İş ile Hükümet arasında 3 Temmuz 2017 tarihinde Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’nün imzalanmasıyla işin mali yönünün çözüldüğünü belirten ÇİÇEK, “İşyerlerinde uygulamadan kaynaklı sorunlar yaşıyoruz. Çok değişik işyerleri ve değişik işyerlerinde farklı yöneticiler bulunmakta. Toplu İş Sözleşmesi uygulamalarında aksaklıklar, sorunlar çıkıyor. Amacımız bu görüşmelerde işyerlerindeki sorunları en doğru şekilde çözüme kavuşturmak” dedi.

 

20 bin işçi, aileleriyle birlikte 100 bin kişiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde her iki tarafında sorumluluğunun büyük olduğunu anlatan ÇİÇEK, “Bugün kamuda en iyi ücreti alan Harb-İş işçisi. Yaptıkları iş çok önemli, vasıflı ve kalifiye elemanlar. Helali hoş olsun” derken, bu konuda gelinen olumlu noktada Türk Harb-İş Sendikası’nın önemli rol oynadığını kaydetti.

 

Genel Başkanımız Bayram BOZAL ise yaptığı konuşmada işyerlerimizin ve üyelerimizin yaptığı işlerin önemine dikkat çekti. MİLGEM Projesi kapsamında inşası tamamlanan TCG Kınalıada (F-514) Korveti’nin 3 Temmuz 2017 tarihinde denize indirilmesi töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın “Savunmanın zamanı ve maliyeti olmaz” dediğini hatırlatan BOZAL, “Üyelerimiz milli savunma sanayi için gece gündüz, her şartta çalışıyor. Suriye sınırı Çobanbey’de görev yapan üyelerimizi ziyaretimde bir tankı toprak üzerinde söküp taktıklarını gördüm. Kimi zamanda savaş bölgesinde yaralanan bu arkadaşlarımız gibi üyelerimiz, üretimin yanında yaptıkları bakımlarla da savunma silahlarının ömrünü uzatıyorlar” dedi. Genel Başkanımız BOZAL, bu kadar önemli işlere imza atan emekçilerin toplu iş sözleşmelerinden beklentilerinin yüksek olmasının normal olduğunu ifade etti.

Toplantıda 26. Dönem Grup TİS görüşmeleri toplantısına 6 Temmuz 2017 tarihinde 9. Dönem TİS görüşmelerine ise bir sonraki hafta devam edilmesi karara bağlandı.