20. KADIN İŞÇİLER KURULTAYI

6 Mart 2015
Türk Metal Sendikası’nın 20. Kadın İşçiler Kurultayı, 6 Mart 2015 tarihinde Büyük Anadolu Otel’de yapıldı. Kurultaya, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY ile Genel Başkanımız Bayram BOZAL’ın da aralarında bulunduğu Türk-İş Başkanlar Kurulu üyeleri başta olmak üzere siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda kadın işçi katıldı.
Açılış konuşmasını Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Genel Başkanı Pevrul KAVLAK’ın yaptığı toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN,  Kadın Kurultayı’nın uzun yıllar sürüp gitmesi temennisi ile başladığı konuşmasında Suriye’de yaşanan insanlık dramı nedeniyle Türkiye’ye göç eden sığınmacılar konusuna değinerek,  şunları söyledi:
 
“Buradan dünyaya sesleniyorum, ‘Ey dünya ey Batı lafa geldiği zaman kadın haklarını konuşuyorsunuz ancak benim ülkeme sığınan Suriye ve Irak’tan iki milyon insanın hakları konusunda bugüne kadar ne yaptınız, ne yapıyorsunuz? Herhangi bir destek de söz konusu değil. Şu ana kadar verilen destek 250 milyon dolar bizim yaptığımız harcama 5,5 milyar dolar. Yanımıza geldiklerinde bize şunu söylüyorlar, ‘Yaptığınız bu işler her türlü takdirin üzerinde. Gerçekten çok başarılısınız’. Tamam, da hadi biraz mali destek verin dediğiniz zaman oraya hiç yanaşmazlar. Tüm Batı’da Avrupa’da şu anda 150 bin sığınmacı var. Bizde 2 milyon var. Bütün bu gerçekler ortada, bu nereden geliyor? Bu, bizim medeniyet anlayışımızın, kültürümüzün, inancımızın gereği olarak yaptığımız bir uygulamadır. Onun için bu millet büyüktür, Türkiye güçlüdür, onun için Türkiye büyümeye devam edecektir. İnsana değer vermeyen hiçbir ülkeyi büyükler kategorisinde değerlendirmiyorum, olamazlar da. İnsana değer vermeyen, insanın acısını paylaşmayanları büyük olarak kabul etmiyorum. Büyüklük, o garibin, gurabanın, fakirin, mağdurun, sokağa atılmışın sahiplenenlerindir.”
Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY’da konuşmasında son günlerde yaşanan kadın cinayetlerine dikkat çekerek, bu konuda caydırıcı bir cezanın verilmesi gerektiğini dile getirdi. ATALAY, “Özgecan kardeşimizden sonra bu ülkede kadına bakış biraz daha değişti. Geçen yıl Gizem bebek katledildi, katili 12 yıl ceza aldı. Songül Acar’ın katili 15 yıl ceza aldı. 25 gün evvel Teksif Sendikamızın Genel Kurulunda bu şekilde cinayet işleyenlerle ilgili idam cezasının tekrar gündeme getirilmesini dile getirdim. Dediler ki, TÜRK-İŞ Başkanı idamı konuşur mu?  O gün de söyledim, bugün de söylüyorum, bundan sonra da aynen söylemeye devam edeceğim” dedi.