18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101. Yıldönümü

17 Mart 2016

Türk Harb-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı:

TERÖRE KARŞI ÇANAKKALE RUHUYLA MÜCADELE VERMELİYİZ

Çanakkale Zaferi, esaret altındaki bir milletin özgürlük için inanç ve kararlılıkla verdiği mücadelenin kahramanlık destanıdır. En zor koşullarda bile birlik ve beraberlik içinde tüm engellerin aşılacağının en güzel örneği olan Çanakkale Zaferi, emperyalist güçlerin bu milleti yok etmek için verdiği ortak mücadele karşısında bağımsızlık ateşinin yakılarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına vesile olmuştur.

Milletimizin bağımsızlık savaşını yürüttüğü dönemlerde olduğu gibi bugün de emperyalist güçler küresel boyutta ve tüm acımasızlığıyla, milletlerin üzerinde hâkimiyet kurma mücadelesini sürdürüyor. Ülkemizde de son dönemde terörle kendini gösteren emperyalist güçlerin hâkimiyet kurma eğilimi karşısında Çanakkale Ruhu, milletimizin koruma kalkanı olacaktır. Milli birliğimizi bozmaya çalışan iç ve dış mihrakların oyunlarını, ancak Çanakkale neslinin torunları kimliğimize sahip çıkarak bertaraf edebiliriz.

Bundan tam 101 yıl önce Türk, Kürt, Laz, Çerkez demeden birlik ve beraberlik içinde vatan için canlarını ortaya koyan Çanakkale şehitlerinin torunları olarak, o dönemde atalarımızın gösterdiği kararlılığı bugün kadın, çocuk, genç, yaşlı tüm vatandaşlarımızı hedef alarak kanlı eylemler gerçekleştiren terör örgütü ve uzantılarına karşı göstermeliyiz. Çanakkale Ruhunu diri tutarak, aynı iman, aynı azim, aynı gaye, aynı duygularla hareket ettiğimiz sürece ülkemizde huzur ve barış hâkim olacaktır.  

Bu duygu ve düşüncelerle, Türk Harb-İş Genel Sendikası Yönetim Kurulu olarak, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101 Yıldönümü’nde vatanın bağımsızlığı için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmet anıyoruz.