17. OLAĞAN GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK!

28 Eylül 2023

Savunma ve Güvenlik işkolunun en büyük sendikası olan Türk Harb-İş Sendikamız, 17. Olağan Genel Kurulu’nu “Emeği Savunan Sendikacılık” temasıyla 23-24 Eylül 2023 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirdi. Üç ismin yarıştığı genel kurulda Genel Başkanımız Alaattin Soydan, yeniden genel başkanlığa seçildi.

Genel kurulda söz alan ve işimiz yeni başlıyor, asıl gündemimiz olan geçim konusuyla ilgileneceğiz diyen Genel Başkanımız Alaattin Soydan; “Genel kurullar, geçtiğimiz dört senenin hesabını verme günüdür, delegelerimiz olarak sizler de bu hesabı bize sorun diye buradayız. Geçtiğimiz dört yılda maalesef çok üzücü olaylar yaşadık. Seller, orman yangınları, depremler ve küresel kriz olan pandemi gölgesinde çalışmalarımızı sürdürmek zorunda kaldık. 2019 yılının Eylül ayında göreve geldiğimizde Covid-19 salgınıyla karşı karşıya kaldık. Mikroskopla dahi zor görülen bu illet karşısında kendisini büyük gören, benden başka kimse yok diyen devletler bile çaresiz kaldı. Bizler de göreve geldikten sadece beş ay sonra, salgının ülkemizde görülmeye başlamasıyla bu sürecin içerisine girdik. Daha önce hiç alışkın olmadığımız maskeler, mesafeler hayatımıza girdi. Bir araya gelmeler, toplantılar yasaklandı. Bu yüzden neredeyse iki yıl boyunca üyelerimizle bir araya gelemedik, toplantılar yapamadık, ziyaretler gerçekleştiremedik. Durum böyle olunca iletişim araçlarını etkin bir şekilde kullanarak üyelerimizle iletişimde olmaya ve sendikacılık yapmaya çalıştık. Tabii bu süreçte, herkes eve kapanırken, emekçilerimiz durmadı, evine kapanmadı, kapanamadı. O dönemde ülkelerin maske ve tıbbi malzeme bulmak için kapı kapı gezdiği sırada, ülkemiz onlara yardım etmiş, bizim üyelerimizin ürettiği maske ve dezenfektanları göndermiştir. Pandemiyle beraber ekonomik bir kriz de ortaya çıktı ve ülkemiz ekonomik krizin içerisine sürüklenmeye başladı. Ardından yaşadığımız ve bir daha yaşamak istemediğimiz afetlerle karşı karşıya kaldık. Çıkan orman yangınları, meydana gelen seller ve en son bizim de 12 arkadaşımızı kaybettiğimiz, 50 binden fazla insanımızı yitirdiğimiz ve 10 binlerce vatandaşımızın yaralandığı 6 Şubat depremini yaşadık. Yaptığımız hesapların, kurduğumuz hayallerin hiçbirisinin anlamı olmadığı bir sabaha uyandık. Türkiye daha önce hiç görmediği bir afetle yüzleşti. Ancak bu zor zamanlarda da durmadık, afet bölgesine giderek yapabileceğimiz her ne varsa yapmaya çalıştık, tüm imkanlarımızı seferber ettik. O zor zamanlarda tüm üyelerimizle bir vücut olduk ve bölgedeki insanımıza elimizi uzattık” şeklinde konuştu.

“Ana gündemimiz ekonomi”

Konuşmasını sürdüren Genel Başkanımız Soydan; “Bu saydığım süreçlerin haricinde ülkemiz birbirinden başarılı sınır ötesi operasyonlar gerçekleştirdi. Bugüne kadar gerçekleştirilen sınır ötesi operasyonların her zerresinde, her saniyesinde bizim üyelerimizin emeği var. Çöl ortamında tankı tamir eden, motorlarını söküp takan üyelerimizin alın teri var. Ancak gelin görün ki, bunca verilen emeğin karşısında üyelerimiz zor günler geçirir oldu. Yaşanan bu süreçlerin sonunda bütün sorunlarımızın hepsi tali kaldı, ana konumuz ekonomi oldu. Covid-19 sürecinde durmayan, depremde enkaz altındakilere nefes olan, gerçekleştirilen operasyonlarda kullanılan tankları yürüten, denizaltıları, gemileri yüzdüren, uçakları uçuran, üyelerimiz bu şartlarda geçinemez oldu. Bugün baktığımızda büyükşehirlerde en düşük ev kirası 10 bin lirayı geçmiş, akaryakıt fiyatları 40 liranın üzerine çıkmış ve market rafları zamlarla dolmuştur. Bu yaşam şartları altında üyelerimiz için geçim lüks olmaya başlamıştır. Bu konuyla ilgili, Türk Harb-İş Sendikası olarak gerekli tüm girişimlerde bulunuyor, konun çözümü için muhataplarımızla görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Çalınacak her kapıyı çalıyor ve çözüm için yollar arıyoruz ve görüşme sağladığımız her muhatabımıza da tüm sıkıntılarımızı eksiksiz bir şekilde anlatıyoruz” dedi.

“Milli savunma işçisi özeldir”

Milli savunma işçisinin ne kadar kıymetli ve önemli olduğunu yetkililere aktarıyoruz diyerek konuşmasına devam eden Genel Başkanımız; “Bizim işkolumuzda çalışan emekçilerimizin sıradan bir işçi olmadığını, görüşme sağladığımız yetkililere altını çize çize vurguluyoruz ve ekliyoruz; şartlar bu şekilde devam ederse, çalıştıracak insan bulamayacağımızı bastıra bastıra söylüyoruz. Çünkü yaşam şartlarından dolayı işinden istifa eden işçilerimizin yerine piyasada çalıştıracak insan bulamayız. Milli savunma işçisi özeldir, kalifiyedir. Çünkü dışarıda; radarcı, takancı, silahçı, tankçı, uçak gövde motorcusu diye bir meslek kolu bulamazsınız. Dışarıdan bir elektrik teknisyenini işe alsanız bile en az ustasıyla beş sene çalışmalı ki, işin mahiyetini anlasın. İşte bu durum bizi ciddi manada düşündürüyor. Ülkemizin geleceği için bizi endişelendiriyor. Buradan bir kez daha seslenmek istiyorum, biz ülkemizin geleceğini bu kadar düşünüyorsak, rica ediyorum muhataplarımız da düşünsün, kafa yorsun. Emekçilerimiz enflasyona ezdirilmesin ve hakkı verilsin, verilsin ki milli savunma sanayimiz ayakta kalsın, beyin göçü sorunu ortadan kalksın” ifadelerini kullandı.

Gelir vergisindeki adaletsizliğe ve kıdem tazminatı konusuna da değinen Genel Başkanımız Alaattin Soydan; “Gelir vergisi kesintisi gibi çok adaletsiz bir sistemle karşı karşıyayız. Üyelerimiz Ocak’ta aldığı maaşı, Mart ayında alamıyor, maaşları daha cebine girmeden eriyip gidiyor. Çalışan bir emekçinin aylar ilerledikçe maaşı artması gerekirken, bizim ülkemizde eksiliyor. Her zaman adaletten bahsedilirken, bu sistemin neresi adil bilmiyorum. Bu kabul edilebilir bir şey değil, bu sürdürülebilir bir sistem değil. Bunun acilen, vakit kaybetmeden düzeltilmesini talep ediyoruz. Hatta özel ve vakıf şirketlerindeki gibi gelir vergisi kesintisinin işveren tarafından karşılanmasını istiyoruz. Bunun yanı sıra; altı ısıtılıp, yine konuşulmaya başlanan kıdem tazminatı konusu var. Bu sefer, özel sektörde çalışan ve kıdem tazminatı hakkı olmayanlar için bir formül getirilmesine yönelik bu planlamanın yapılmak istenildiği söyleniyor. Tamam o çalışanlar için de bir düzenleme yapılsın, ancak tabiri caizse bizim kuşa dönen kıdem tazminatımıza kimse dokunmasın. Daha öncelerde emekli olanlarımız kıdem tazminatıyla; ev, araba alırken, şu an bırakın evi, arabayı, düğün bile yapamıyor. Bu yüzden eriyip, biten kıdem tazminatımıza kimse dokunmasın” dedi.

“Üstümüze düşen ne varsa yerine getireceğiz”

Her bir üyemizin hakkını savunmak için yola çıktığımızı ve bu düşünceyle var gücümüzle çalıştığımızı belirten Genel Başkanımız; “Emeğin ve ekmeğin kıymetini bilen yönetim kurulu arkadaşlarımla, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da çalışmalarımızı aralıksız sürdürecek ve hak edileni alabilmek için üstümüze düşen her ne varsa yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirdiğimiz 17. Olağan Genel Kurulumuz sonrası mazbatasını alan Genel Merkez Yönetim Kurulumuz şu şekilde oluştu;

Alaattin Soydan-Genel Başkan

Hasan Karaca-Genel Başkan Yardımcısı

Yaşar Yavuz-Genel Sekreter

Korkut Gökbayrak-Genel Mali Sekreter