15. YILINDA DEPREMDE KAYBETTİKLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ

17 Ağustos 2014

17 Ağustos depreminin üzerinden tam 15 yıl geçti. Türkiye’nin büyük bölümünde hissedilen ve 20 binden fazla insanın hayatını kaybettiği depremde, Sendikamızda 137 üyesini şehit verirken, birçok üyemiz de yaralandı.

Deprem nedeniyle yaşanan can kayıplarının doğal felaketten çok, büyük çaplı ihmallerden kaynaklandığı halen konuşuluyor. Çarpık kentleşme, denetimsiz şekilde yükselen kalitesiz yapılar, 17 Ağustos depreminin ‘yüzyılın felaketi’ olarak anılmasına neden olacak acı bilançosunu oluşturdu. 17 Ağustos depreminde onbinlerce can kaybı yaşanmayabilirdi. Depremin oluşması engellenemeyebilirdi ancak, gerekli önlemler alınmış olsaydı, felaketin ve yaşanan can kayıplarının boyutu bu kadar fazla olmayacaktı.

Türk Harb-İş ailesinin acılarının birkez daha tazelendiği depremin yıldönümünde, yeni felaketler yaşanmaması için kaybedecek tek günümüz dahi olmadığını bir kez daha hatırlatıyoruz. Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de yeni felaketlerle karşılaşmamak ve büyük acılar yaşamamak için başta hükümet olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar ile ülkemiz insanı üzerine düşeni yapmalıdır.

Türk Harb-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 15. yılında, acılarını ilelebet yüreğimizde hissedeceğiz üyelerimiz ile birlikte depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz.