1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ COŞKUYLA KUTLADIK

4 Mayıs 2015
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Türk-iş Başkanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda merkezi Zonguldak olmak üzere 81 ilde coşku ile kutlandı.
İstanbul’da Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Ramazan AĞAR, Türk-İş İstanbul 1. Bölge İl Temsilcisi Faruk BÜYÜKKUCAK ve İstanbul Anadolu Şube Başkanımız Emin GÖDEK’in de aralarında bulunda Türk-İş’e bağlı sendikaların yoğun katılımıyla Taksim Anıtı’na ve Kazancı Yokuşu’na çiçek bırakılarak 1977 yılı 1 Mayıs olaylarında hayatını kaybedenler anıldı.  
Zonguldak’ta gerçekleştirilen kutlama için ise Genel Başkanımız Bayram BOZAL ve Sakarya Şube Başkanımız Yaşar YAVUZ ile Şube Yönetimi ve üyelerimiz, Türk-İş’e bağlı diğer sendikalara üye on binlerce işçi ile birlikte Gar’da buluştular. İşçiler, Kortej oluşturup sloganlar atarak Madenci Anıtı bulunduğu miting alanına geldiler. Burada sarı madenci bareti giyerek kürsüye çıkan Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY,  konuşmasına Cahit Sıtkı TARANCI’nın  “Memleket İsterim” şiirini okuyarak başladı. ATALAY, “Bundan 1 ay önce Türk-iş Başkanlar Kurulu bir karar aldı. Bu sene 1 Mayıs’ı Zonguldak’ta kutlama kararı aldı. Başkanlar Kurulu’na teşekkür ediyorum, öyle isabetli bir karar verdik ki bugün bir daha Zonguldak’ın Türk-iş’e, Türk-iş’in de Zonguldak’a ihtiyacı olduğunu anladık. Bu alanda işçi sendikaları, memur sendikaları, belediye başkanları, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, dernek ve oda temsilcileri var. Hepiniz hoş geldiniz. Bugün niye mi buradayız? 13 Mayıs’ta Soma’da, 28 Ekim’de Ermenek’te 330 kardeşimiz iş cinayetine kurban gitti” diye konuştu.
Zonguldak’ın maden havzasında geçmişten bu güne 5 bine yakın maden şehidi verdiğini hatırlatan ATALAY, “Bu bölge 5 bin maden şehidi verdi. Onun için buradayız. Buradan Türkiye’ye ve Ankara’ya sesleniyorum, bu ocaklarda 15 bin kişi çalışması gerekiyor. Maalesef şu anda 9 bin kişi çalışıyor. Bu vilayetin 5 bin kişiye ihtiyacı var. 2006’da, 2009’da işe girip 8 ay çalışan kardeşlerimiz var. Onların kadroya girmesi için buradayız. Her kardeşimin madenle bir bağı var. Bu bölgede 5 bin maden şehidinin torunları var. Ülkeyi yönetenler Zonguldak’a ve Türk-iş’e,  Maden-İş’e kulak vermelidir. Buradaki sıkıntıları ve problemleri bir an evvel yerine getirmelidir. 7 Haziran’da seçim var. 50 milyonun taleplerine bu ülkeyi yönetenler kulak vermelidir. Yoksa işçinin, çiftçinin, memurun dediğini yerine getirmeyeni alaşağı ederiz” dedi.
64 yıldır işçinin, mazlumdan ve emekçiden yana olduklarını ifade eden Türk-iş Genel Başkanı Ergün ATALAY “Her gün 3 işçi iş cinayetine kurban gidiyor. Bunların yaşanmaması için buradayız. Biz çalışanlar bu ülkede köle düzeninde, asgari ücretle yokluk sınırında yaşamak istemiyoruz. Bu ülkede şekerde, ormanda, madende, demir yollarında, kara yollarında 20 yıldır çalışan geçiciler var. Onların kadroya geçmesi için bu alandayız. Bu ülkede problem sıkıntı hep dar gelirlinin üstünde mi olacak? Bedel ödemekten bıktık, bunlara mani olmak için bu alandayız. Zonguldak, Zonguldak olalı böyle bir kalabalık görmedi. Burada her siyasi görüşten kardeşimiz var. Biz TÜRK-İŞ olarak 64 yıldır bu ülkede işçiden, çiftçiden, mazlumdan, mağdurdan ve emekçiden yana olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Bu bölgede bir emek ve bir gayret için mücadele ettiler. Nasip şimdiymiş, isabetli bir karar verdik. Bu alandan Türkiye”ye sesleniyorum. Türk-iş bugün  İzmir’de, Ankara’da, Afyon’da, Antalya’da, İzmit’te her yerde 1 Mayıs’ı kutluyor. Kimsenin burnu kanamadan, kimseye bir halel gelmeden bu kutlamaların bitmesi gerekiyor. Türk-iş işçinin, çiftçinin ve emeklinin sorununu gündeme getirmekten yanadır” diye konuştu.
İzmir Bayraklı ve İstanbul Bakırköy Belediyesi başta olmak üzere sendikalı olmak isteyenlerin engellerle karşılaştığını söyleyen ATALAY, “Bu ülkede örgütlenme sorunu var. Örgütlendiğinde İzmir Bayraklı Belediyesi’nde, İstanbul Bakırköy Belediyesi’nde hala işçiler kapının önünde eyleme devam ediyorlar. Patron Kastamonu’da haber yolluyor, ‘Sendikadan vazgeçin, istediğinizin daha fazlasını vereceğim.’ Bu ülkede patronların istediği olmayacak. Akçeli iş yapanları tutmayın. Görevini yapanları başınızda tutun, görevini yapmayan olursa gönderin gitsin. Haftaya 3 günlük toplantı yapacağız. Arkasında 15-16 Mayıs’ta Zonguldak’ta işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili toplantı yapacağız. Bu bölgede özel ocaklar var. Son TBMM toplantısında madenci için bir yasa çıktı. Madenci 2 gün güneşi görsün istedik. 23 Nisan’da yasa onaylandı, madenci iki gün güneşi görecek. Burada özel ocaklar vardı. Devlet özel ocağı kapatıyor, patron geliyor özel ocağı açıyor. İşçiler ölüyor. O yasa da çıktı” dedi.

Türkiye’de 20 yıldır geçici olarak çalışan işçiler olduğunu hatırlatan Atalay, “Benim ülkemde 20 yıldır 5 ay 29 gün çalışan geçici işçiler var. Böyle bir zihniyet olmaz. Böyle bir bakış açısı olmaz. Bir an evvel bunu değiştirmek zorundayız. Olmuyorsa doğruyu yapanları işin başına getirmek durumundayız. Bu ülkede 6 milyona yakın emekli var. Bin liranın altında maaş alıyorlar. Engelliler zor şartlarda yaşıyorlar. Ülkeyi yönetenler bunu düzeltmek durumundadır. Emekliden hala katkı payı almaya devam ediliyor. Ülkeyi yönetenler bu uygulamadan vazgeçmesi gerekiyor. Kadın cinayetleri alabildiğine devam ediyor. En son örneği Özgecan kardeşimizin katledilmesidir. Devlet kendine yapılanla ilgili istediği tasarrufu kullansın ama kişiye göre tasarrufu kullanmasın. 5 yaşındaki çocuğa iğrenç muamele yapılıyor. Sonra da Türk-İş Başkanı idamı konuşur mu? Bal gibi konuşurum. Ülkeyi yönetenler aklını başına almalıdır. Türk-İş kitle örgütleri bunların da takipçisi olmak zorundayız” diye konuştu.

Taşeron uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden ATALAY, “Taşeron uygulamasından derhal vazgeçilmesi gerekiyor. Taşeron işçisi, ölmek yok, hasta olmak yok, izin yok. Bu sene kamuda sözleşme senesi, 1. ayda 40 bin kişi, 150 bin kişi var. Bu sözleşmeleri seçimden önce bitirmemiz gerekir. Türk-iş Kamu Koordinasyon Kurulu olarak bu sözleşmeleri tamamlamak istiyoruz” dedi.