1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ’NDE ÇANAKKALE’DEYDİK

3 Mayıs 2016

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde ülkemizin birçok meydanında coşkuyla kutlandı. TÜRK-İŞ Konfederasyonumuzun, birlik ve beraberlik mesajıyla Çanakkale’de kutlama kararı doğrultusunda on binlerce TÜRK-İŞ üyesi işçi şehitler diyarı Çanakkale’de toplandı

Çanakkale’deki 1 Mayıs kutlamalarına TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Üyeleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri sendikamız adına ise Genel Mali Sekreterimiz Haldun KURUBACAK, Çorlu Şube Yönetimimiz ile şubemiz bağlısı işyerinde çalışan üyelerimiz katıldı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi Çanakkale’de de sabah  saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında başladı. İlk olarak kordon boyunda bulunan miting alanı yakınındaki yollar kapatıldı. Piri Reis Müzesi önüne büyük bir platform kuruldu. TÜRK-İŞ Konfederasyonumuza bağlı üye sendikaların yer aldığı kutlamalara katılanlar, salı pazarında toplandı. Ardından buradan miting alanına kortej düzenlendi. Kortejin alana ulaşmasının ardından TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR açılış konuşmasını yaptı.

Daha sonra TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY alandaki işçilere hitap etti. Türkiye’de yaşanan terör olayları karşısında, birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin önemini en iyi gösterecek mekân olduğu için 1 Mayıs’ta Çanakkale’de olduklarını belirterek, “Geçen hafta Çanakkale Kara savaşının 101. yıldönümüydü. 253 bin şehidimiz karşı ki topraklarda yatıyor. Her gün ortalama 6 askerin şehit olduğu bir ülkedeyiz. Şu anda Çanakkale savaşı hala devam ediyor. Katiller bugün Antep’te polislerimizi sivil vatandaşlarımızı şehit ettiler. Katiller bugün 3 askerimizi şehit ettiler. Dışarıdaki insanlar, hainlerle beraber ülkeyi karıştırmaya devam ediyorlar. Vatan yoksa ülke yoksa sendika da yok, parti de yok, dernek de yok, oda da yok. Yaşamak yok. Buradan Türkiye’ye sesleniyorum, hainlere sesleniyorum, onun ağa babalarına sesleniyorum; aklınızı başınıza alın. Bundan 101 yıl evvel yokluklarla, noksanlıklarla savaş yapan dedelerimiz karşıki alanlarda yatıyor. Ülkemizi karıştırmayın, ülkemizi bölmeye gayret etmeyin. Bundan 101 sene evvel dedelerimiz buna fırsat vermedi. Biz de vermeyiz, TÜRK-İŞ buna izin vermez. Ailelerimiz vermez. Kafamızı kellemizi veririz bu ülke için” dedi.

Kıdem tazminatı konusuna da değinen ATALAY, şunları söyledi:

 “Özellikle her sene ülkenin gündemine getiriliyor. Bu alanda bulunanlar en fazla ortalama 2 bin TL ücret alıyor. 30 sene sonra aldığı tazminat 80 bin lira. 2 bin lirada 2 lira para biriktirme imkânımız yok. 80 bin liranın çok olduğunu söyleyenlere, kıdem tazminatımıza göz dikenlere buradan Çanakkale meydanından sesleniyorum; yapamazsınız, yaptırmayız. Özellikle buradan Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK’e sesleniyorum. İki de bir televizyonlara çıkıp moralimizi bozmayın. İş yerinde verimimiz düşüyor, evimizde ailemizde huzurumuz kaçıyor. Sayın Şimşek, huzurunu bozarız. Esnek çalışma diye bir şey çıkardılar. Kiralık işçi diyorlar, adı bile kötü. Kiralık siyasetçi, kiralık vatandaş, böyle bir söylem olur mu? Bununla ilgili ülkeyi yönetenlere 3 aydır TÜRK-İŞ Yönetimi sizler illerinizde alanlarda anlattınız. Bundan vazgeçin. Kiralık işçilik olmaz. Esnek çalışma olmaz. Dünya bundan vazgeçiyor. Biran önce bundan vazgeçin. Esnek çalışmayla ilgili de huzurumuzu bozmayın. Taşeronla ilgili 720 bin arkadaşımızın tamamının kadroya geçeceğini söyledi. Ama ardından yapılan açıklamalar morallerimizi bozuyor. Bireysel emeklilik ilgili konuşmak gerekirse, o bize ne getirecek? Sigorta şirketlerini zengin etmek istiyorlar. Bireysel emeklilikte bizim talebimiz olmadan ücretimizi kesiyorlar. Türk-İş’in taleplerine kulak verin. İşçi ile oynamayın, emekliler ile oynamayın. Dar gelirli vatandaşla oynamayın.” 

İncirlik’te işten çıkarılanlar için bu kitleyi Adana’ya götürürüz

Konuşmasında İncirlik’teki işten çıkarılan üyelerimizin de yanında olduklarını dile getire TÜRK-İŞ Başkanı Ergün ATALAY, “Şuanda Adana İncirlik’te Harb-İş üyesi 25 arkadaşımız işten atıldılar. Bununla ilgili o bölgedeki işverene sesleniyorum. Amerika bu ülkeye tuzak kurmaya devam ediyor. Bu tuzağın birini de şu anda İncirlik’te kuruyor. İşten atılan işçileri biran önce geri alın. Bu kitleyi Adana’ya götürürüz. Adana’yı onlara dar ederiz. Biran önce Sendikanın işten çıkarma talebini yerine getirin” diye konuştu.

Konuşmanın ardından TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY ve sendika başkanları, işçilere karanfil dağıttı. Çanakkale’deki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliği alandan çıkan işçilere, Çanakkale Savaşı’nda Mehmetçiğin yemeği olan kırık buğday çorbası ikramıyla sona erdi.

Çorlu Şube

Çorlu Şubemiz yaklaşık 200 üyesi ile Çanakkale’de İskele Meydanı’ndaki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ndeydi. Burada İncirlik’te iş akdi feshi nedeniyle açlık grevi yapanlara destek  pankartı taşıyan üyelerimiz, kutlamalar sonrası şehitlik ziyareti de gerçekleştirerek vatanları için canlarını veren şehitlerimize  dua ettiler.